Podróżnik WC, Wojciech Cejrowski

                  Sezon Formuły1 już nami. Jednak wcale nie oznacza to, że w świecie F1 będzie teraz nudno. Przed nami silly season, czyli okres transferów. Wpisy na temat królowej sportu motorowych będą dalej pojawiać się na blogu, ale na pewno rzadziej. Dlatego myślę, że czas wprowadzić nowy temat na blogu.

Lubicie książki podróżnicze? Ja uwielbiam i przyznam się, że w ostatnim czasie tylko takie czytam. W najbliższym czasie postaram się wam opisać kilka moich ulubionych książek. Mam nadzieję, że i wam się spodobają.

Moja przygoda z literaturą podróżniczą zaczęła się od „Podróżnika WC” Wojciecha Cejrowskiego. Książka spodobała mi się do tego stopnia, że pochłonęłam ją w 3 godziny. Teraz leży na półce w akademiku i w wolnych chwilach do niej powracam.

Autora książki, Wojciecha Cejrowskiego chyba nie muszę wam przedstawiać. Jest to postać bardzo kontrowersyjna, ze względu na twarde, często skrajne poglądy. Jednak jego talent pisarski jest niekwestionowany. Autor ma niezwykłą zdolność do obserwacji i opisywania ludzkich zachowań. Swoje przygody opisuje lekko i z humorem. Jego teksty i opowieści interesują i bawią.

źródło zdjęcia

Jeśli jeszcze nie czytaliście książek Wojciecha Cejrowskiego, lekturę polecam zacząć właśnie od „Przewodnika WC”. Jest to pierwsza książka Cejrowskiego. Autor opisuje w niej swoje pierwsze wyprawy. Czasy kiedy jeszcze nie był rozpoznawany. Ale nie tylko. W książce znajdziemy także zabawne opowieści z dzieciństwa autora.

Swoją przygodę podróżniczą Cejrowski zaczął właśnie od czytania książek. Pomyślicie pewnie skąd wziąć pieniądze na wyprawę? Nic trudnego. Na swoją pierwszą wyprawę autor zabrał 200 dolarów pożyczone od ojca i zaszyte w kamizelkę. I nie wolno było ich wydać! Były to pieniądze tylko na czarną, najczarniejszą godzinę. A po powrocie należało oddać wszystko, z odsetkami. Aby kupić bilet, podróżnik sprzedał lodówkę. Tak, lodówkę! No bo przecież po co nam lodówka. W podróży na pewno się nie przyda:)

Książka ma charakter prawdziwego przewodnika. Autor opisuje jak należy przygotować się do wyprawy, co zabrać, czego spodziewać się w trakcie. Prawdziwy podróżnik musi liczyć się ze wszelkimi niedogodnościami. Kąpiel raz w tygodniu, suszenie ubrań na sobie, spanie na dworze. Niezbędna jest umiejętność odpowiedniego pakowania: 2pary majtek, 2 koszulki, 2 pary spodni. Tyle wystarczy. Każdą kolejną rzecz trzeba dźwigać na własnych plecach.

Wielką zaletą Cejrowskiego jest niespotykana zdolność do opowiadania. Zaraża on swoją pasją i chęcią podróżowania. W książce znajdziecie mnóstwo nieoczekiwanych sytuacji i zabawnych przygód. Opowiadania Cejrowskiego uzależniają, sprawiają że inaczej zaczynamy patrzeć na świat. Kątem oka zaczynamy zerkać na lodówkę. Właśnie, tak. Przyznam się, że już wielokrotnie miałam ochotę rzucić wszystko, sprzedać lodówkę i jechać. Tylko niestety brak mi odwagi. Według WC prawdziwy podróżnik musi być odważny, inaczej nie ruszyłby się z fotela.

Jednym słowem polecam! Zbliżają się święta. Książka będzie na pewno i idealnym prezentem dla waszych najbliższych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s