Bear Grylls, Pokonać Everest

               Od pewnego czasu bez reszty pochłonęły mnie książki poświęcone wspinaczce wysokogórskiej. Z zapałem kupuję kolejne książki i czytam je w wolnych chwilach. Pewnie zauważyliście, że ostatnio rzadziej do was pisze, rzadziej odwiedzam was na blogach. Wszystko przez te Himalaje. Otwieram książkę i przenoszę się we wspaniały świat wiecznego lodu. Świat wokół wówczas jakby nie istnieje.

Pierwszą moją książkę poświęconą tematyce górskiej jakiś czas temu już wam opisywałam. „Przesunąć Horyzont” Martyny Wojciechowskiej, pamiętacie?

Dzisiaj chciałabym opowiedzieć wam historię Beara Gryllsa przedstawioną w jego autorskiej książce, „Pokonać Everest”.

Bear Grylls, a właściwie Edward Michael Grylls urodził się 7 czerwca 1974roku. Miłość do gór narodziła się już we wczesnym dzieciństwie, kiedy to pod czujnym okiem ojca uczył się wspinaczki. Tuż po skończeniu studiów na Uniwersytecie w Londynie, Grylls wstąpił do armii. Przez trzy lata służył w brytyjskich służbach specjalnych. Pewnego dnia podczas skoku z samolotu nad afrykańską pustynią, czasza spadochronu nie otworzyła się prawidłowo. Bear cudem uszedł z życiem doznając poważnego złamania kręgosłupa.

Po wypadku młody chłopak kilkanaście tygodni spędził w szpitalu. Na nowo musiał nauczyć się chodzić, mówić, oddychać. Wtedy też musiał podjąć decyzję o porzuceniu służby w wojsku, która dawała mu tyle szczęścia. Nie wyobrażał sobie jednak siebie w normalnej pracy.

W tych trudnych chwilach Bear przypomniał sobie o swoim dziecięcym marzeniu. Obraz Everestu znów pojawił się przed jego oczami. Odtąd najwyższa góra świata stała się celem jego życia. Determinacja była ogromna, zaledwie dwa lata po wypadku, w wieku 23lat, Bear Grylls stał się najmłodszym brytyjskim zdobywcą Everestu.

„Nie zdobyłem Mount Everestu. To Everest pozwolił mi wczołgać się na szczyt i pozostać na nim kilka minut”

źródło zdjęcia

Ta książka, to wspaniała opowieść o wielkim bohaterze, który po dramatycznym upadku podniósł się i zdobył najwyższy cel. Grylls opisuje historię wyprawy na Everest bardzo szczegółowo. Od momentu pozyskiwania funduszy, aż po atak szczytowy i powrót do domu. To wspaniała historia o wielkiej odwadze, sile, wytrwałości, ale także o strachu.

Całą opowieść czyta się bardzo przyjemnie. Nie brakuje w niej wielu zabawnych momentów, ale też chwil grozy i strachu. Emocje towarzyszące lekturze są nie do opisania. Przez radość i śmiech, aż po smutek i płacz. Ta książka naprawdę podnosi poziom adrenaliny!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s