„Tygrysy Himalajów” Fritz Rudolph

                         Nieco ponad tydzień temu obchodziliśmy sześćdziesiątą rocznicę zdobycia Mount Everestu. Jako pierwsi, na najwyższym szczycie Ziemi, 29 maja 1953 roku, stanęli Sir Edmund Hillary i Sherpa Tenzing Norgay. Przez ponad trzydzieści lat góra opierała się, nie pozwalając żadnemu człowiekowi na zdobycie jej wierzchołka. Przez ten czas wielu próbowało i wielu z nich na zawsze już pozostało na stokach Everestu. Bogini Matka Ziemia była nieugięta. Cena musiała być wysoka. Jednak z każdym rokiem doświadczenie wspinaczy było coraz większe. Każdej wiosny powracali oni z zapałem i nowymi pomysłami.  Zdobycie wierzchołka było więc tylko kwestią czasu.

Autor książki tak opisuje moment zdobycia Everestu: „Tenzing zakopał w śniegu wierzchołka paczuszkę cukierków i mały czerwono-niebieski ołówek, ofiarowany mu przez córkę Ninę- jedyny dar, jaki mógł tu ofiarować bogom. Byli dla niego łaskawi- jemu, synowi biednego kulisa ofiarowali zwycięstwo nad Czomolungmą! Znalazł się w końcu na upragnionym szczycie. Potem zwrócił myśl ku tym wszystkim, których zatrzymała u siebie Bogini Matka i nie zwróciła ich domom i rodzinom. Nigdy by z Edem nie wyszli na szczyt gdyby nie ci, co przed nimi torowali ślad. Każdy z nich dochodził wyżej niż poprzednio- oni ostatni, odkryli tylko malutką część drogi!”

„Tygrysy Himalajów” to książka, która opowiada o pierwszych wyprawach na ośmiotysięczniki. Czytałam ją już jakiś czas temu, ale myślę że właśnie teraz jest najlepszy moment aby napisać o niej kilka zdań.

źródło zdjęcia

„Książka ta jest opowieścią o Chong Norbu, dziecku pasterskiej osady Dhimbup, leżącej u stóp Everestu, najwyższej góry świata (…). O nich właśnie , o tych niezbędnych, nieznanych, nieuwiecznionych towarzyszach zwycięstw białych ludzi opowiada historia Chong Norbu. Opowieść ta opiera się na historycznych zdarzeniach i idzie śladami rzeczywistości. Tysiąc innych imion stanąć by mogło obok imienia Chong Norbu. To imię zostało nadane literackiej postaci, której najbliższym wzorem był Ang-Tsering, bohater wypraw na Nanga Parbat i Chogori. Życie Chong Norbu jest życiem tysięcy jego współbraci.”

Książka ta opisuje historię zdobycia Everestu i Nanga Parbat. Dzięki niej możemy dowiedzieć się jak wyglądały pierwsze wyprawy w góry najwyższe. Jak organizowano karawanę, jaką drogą docierano do lodowca. Wreszcie jak wytyczano szlak i jak w tamtych czasach wyglądała wspinaczka.

Jednak historia podbojów jest tylko tłem dla opowieści o życiu Sherpów. Głównym bohaterem jest opisany wyżej Chong Norbu. Dzięki książce możemy poznać problemy i trudy życia Sherpów. Obserwujemy jak zwykli tragarze nabywają umiejętności wspinaczkowych i stają się prawdziwymi Tygrysami Himalajów. Jesteśmy także świadkami narodzin przyjaźni pomiędzy Tygrysami i Sahibami. Tygrysy stają się równymi kompanami dla wspinaczy. Wspólnie dokonują rzeczy wielkich.

Myślę, że to książka od której powinno się zaczynać przygodę z literaturą o tematyce górskiej. To pozycja obowiązkowa na półkach wszystkich wielbicieli gór i nie tylko. Mam nadzieję, że tą krótką recenzją choć trochę was zachęciłam. Niewiele osób słyszało o tej książce. Szkoda bo to jedna z najlepszych jakie czytałam. Gorąco wam polecam!

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s